Začínáme stavět dům nebo 16 užitečných postřehů k hrubé stavbě

0
508

Kolik nás bude hrubá stavba stát? A jakou střechu či okna zvolit? Co byste ještě měli vědět, než se pustíte do stavby domu?

9 Střecha: plochá nebo šikmá?

Ať už si zvolíte šikmou, nebo plochou variantu, u moderních rodinných domů se vyplatí vsadit na jednoduchost, která nahrává současné architektuře a zároveň znamená méně problematických detailů.

Jednoduché sedlové střechy se sklonem 45 stupňů jsou v našich končinách archetypálním prvkem s dlouhou historií. Stavbě dodají tradiční siluetu, díky které harmonicky zapadne do venkovského prostředí a zároveň si zachová vkusnost i současný charakter.

Ploché střechy vyjdou v porovnání se šikmými levněji. Jsou však náročnější na údržbu. Jsou také citlivé na kvalitu materiálů i samotnou realizaci, což může ovlivnit jejich životnost – komplikace mohou způsobit například nesprávně provedené přechody přes střechu či spoje krytiny.

Při správném a funkčním odvodnění, použití kvalitních materiálů a dodržení předepsané skladby a technologických postupů však plochá střecha funguje naprosto spolehlivě.

Plochá střecha má sklon od 2 do 10° (spád je důležitý pro odvodnění). V podstatě jde o strop doplněný o tepelnou izolaci a o izolaci proti vodě, což může být realizováno několika způsoby.

10 Alternativní zelené střechy

Velice působivé, ale zejména pocitově příjemné řešení zastřešení představují zelené střechy. Jejich největším benefitem je zlepšení klimatu v interiéru – zeleň a vrstva zeminy účinně tlumí hluk při dešti i větru a vyrovnávají výkyvy teplot.

Předchozí článekVýzdoba za pár minut hotová!
Další článekToto jsou nejčastější chyby při předělávání koupelen. Vy se jim vyhněte