Jaké systémy jsou vhodné pro vytápění pasivního domu?

0
271
two Professional workmen's standing roof top and measuring chimney of new house under construction against blue background

Původní myšlenkou pasivních domů bylo, že by měly mít tak nízké tepelné ztráty, aby se obešly bez běžného vytápění. Teplo se mělo získávat pouze rekuperací a pasivním ziskem solární energie. Ale ani v pasivním domě nevystačíte jen se solárními zisky as teplem vráceným pomocí rekuperace. Rekuperace totiž není vytápění, je to větrání s minimálními ztrátami tepla. Pokud ji však spojíte s dohříváním vzduchu, získáte horkovzdušné vytápění. V pasivním domě by to většinu roku mohlo stačit. Co ale v chladnějších dnech? A jak v pasivních domech řešit ohřev teplé vody?

Podle čeho vybírat?

Potřeba energie je v pasivních domech velmi nízká, takže i topení se liší od standardních způsobů. Běžné radiátory zde nenajdete. Stačí zde topná tělesa s velmi malými výkony.

Při výběru zařízení můžete zvažovat různé přístupy – podle vstupních a provozních nákladů, podle vlivu na životní prostředí či podle komfortu používání. Konkrétní řešení a přepočet však nechte na odborníky.

Kromě topení je nutno zajistit i přípravu teplé vody. Kompaktní řešení s multifunkčním zařízením je elegantní a pokryje více funkcí najednou. Mnozí však zastávají názor, že je lepší mít několik specializovaných zařízení (zvlášť pro větrání a zvláště pro topení či ohřev vody) pro případ selhání některého z nich, takže nevypadne celý systém najednou. Příkladem takové kombinace může být krb na vytápění a solární panely pro ohřev teplé vody.

Girl wearing warm winter clothes having fun at home. Enjoy life, have fun, lifestyle, leisure, lockdown, winter, holidays, vacations concept

Myslete na to, že topný systém musí mít možnost regulace, aby se dům nepřehřál. Kromě toho topný systém nesmí narušit vzduchotěsnost domu a způsobovat teplotní úniky. Při výběru vhodného zařízení berte v úvahu, že pro pohodu v interiéru je příjemnější teplo sálavé než šířené prouděním. Můžete si zvolit více ekologický nebo i více ekonomický přístup.

Výhodou v pasivním domě je to, že potřeba energie je velmi malá, a proto se nemusíte moc stresovat cenami paliva. Větší důraz je na pořizovacích nákladech a komfortu. A nemusíte se vzdát ani snu o příjemném posezení při hořících plamenech v zimě.

Předchozí článekJaký komín zvolit pro pasivní dům?
Další článekJak pěstovat lilie? Základem je správná půda