Nemůžu otevírat okna

0
430

Většina obav před instalací rekuperace je neopodstatněná. Na ty nejčastěji jsme se zeptali odborníků.

Novostavby musí v současnosti splňovat podmínky pro zařazení do energetické třídy A0 (potřeba primární energie do 54 kWh/m2 za rok). Častým řešením v A0 domech je kombinace topného zařízení (kondenzačního kotle, elektrokotle nebo tepelného čerpadla) s centrálně řízeným větráním s rekuperací (nebo také fotovoltikou, případně krbem). Posvítili jsme si proto na několik mýtů, které vznikly kolem centrálně řízeného větrání.

Co je rekuperace?

Rekuperace je vlastně zpětné získávání tepla. Přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází přes rekuperační výměník uvnitř vzduchotechnické jednotky, do kterého z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z budovy.

Cesty odváděného a přiváděného vzduchu jsou od sebe dokonale odděleny soustavou kanálků, aby nedocházelo ke zpětnému průniku pachů z odváděného do přiváděného vzduchu. Přes stěny kanálů teplo z odpadního vzduchu přechází do přiváděného, ​​který je tak předehříván.

  1. mýtus – Máme-li doma řízené větrání, je zakázáno otevírat okna

„Není to tak. Okno si doma můžete otevřít, kdy budete chtít. Řízené větrání vás jen odbřemení od povinnosti otevírat okna pravidelně, zajistí tedy správné a zdravé větrání. Automaticky to ovšem neznamená úplný zákaz otevírání oken,“ vysvětluje Adam Brestovský, technický specialista značky Vaillant.

Centrální větrací jednotka bude vaším pomocníkem v domácnosti – ochrání interiér domu či bytu proti vlhkosti, hluku a plísním a pomůže snížit vaše náklady na vytápění. S ní budete efektivně větrat tím způsobem, že si nevyvětráte teplo získané vytápěním jako při běžném způsobu větrání s využitím oken.

A jak to funguje? Centrální větrací jednotka (s rekuperací) sice odvádí odpadní vzduch z domova, ale ne teplo. Použitý vzduch proudí přes tepelný výměník, který z něj přenáší teplo na přicházející čerstvý vzduch, aniž by odpadní a čerstvý vzduch přišly do kontaktu.

Předchozí článekJak ponurý byt přeměnit na vzdušný městský interiér s dostatkem denního světla
Další článekZazděli jsme dveře. Jak stylově využít vzniklý výklenek?