Jaký komín zvolit pro pasivní dům?

0
316
chimney sweep with stovepipe hat upon the roof

Pasivní domy mají vynikající tepelněizolační vlastnosti, které dosahují také tím, že jsou těsné. Proto se výběr komína dnes nezužuje k tomu, jaké spotřebiče na něj chceme napojit nebo jakou výšku má mít. Co s komínem, aby náš dům zvládl blower door test, napojení všech spotřebičů a při tom všem byl také bezpečný?

Pouze bez zadního odvětrání

Pokud plánujete nebo začínáte stavět, přijde chvíle, kdy se otázkou, jaký komín vyjmout, budete muset zabývat.

Všechny nově postavené domy – pasivní i domy s téměř nulovou spotřebou energie – musí být dobře izolovány a těsné. Pozor, do takových domů je vhodný pouze komín bez zadního odvětrávání. Zadní odvětrávání spojuje interiér s exteriérem – odvádí vlhkost z komína a zároveň jej ochlazuje během provozu. Pokud bychom dům s komínem se zadním odvětráním vystavili blower door testu, testem by samozřejmě neprošel.

My Slováci jsme vynalézavý národ, a tak nás napadne, vždyť pokud nám překáží odvětrání – mřížka na komíně -, tak ho ucpeme a hotovo, blower door test bude v pohodě. Takovým krokem se vystavujeme nebezpečí průniku vlhkosti z komína do interiéru nebo vznícení konstrukcí v okolí komína! Maroš Plško ze společnosti Schiedel varuje: „Při ucpání zadní mřížky mohou nastat dvě věci. Buď vám začne komín vlhnout a v obývacím pokoji, dětském pokoji, na schodišti, v chodbě vám vyrazí na povrch černohnědé dehtové zapáchající skvrny, nebo při topení tuhými palivy dojde k přehřívání komína a tím k zapálení například střešní konstrukce nebo přilehlé. dům a své blízké vystavit nebezpečí, zadní odvětrání neucpávejte.

Smoking chimney air pollution at twilight

jaký komín na pasivní dům: keramický komín
Komín Schiedel Absolut je vhodný pro všechny typy spotřebičů a jako jediný komín na trhu nemá zadní odvětrání – tedy je vhodný i do pasivních domů s rekuperací.
Zadní odvětrání propojuje interiér s exteriérem, čímž vytváří místo tepelných ztrát. Ještě horší je, pokud investujete do rekuperace a tento otvor v patě komína její činnost naprosto znehodnotí.

Při rekuperaci je problém ještě vypouklejší

Pokud plánujete mít dům s rekuperací, jednoznačně byste měli sáhnout po komínu bez zadního odvětrání. Ideální by zároveň bylo, kdybyste konstrukci šachty komína využili pro přívod vzduchu do spotřebiče – kotle nebo krbové topidla, krbu, kamen. Pro rekuperaci je ideální nalézt takové řešení, které nezabere příliš mnoho místa, tedy nepotřebuje technickou místnost. Řešení ve svislé šachtě vám pak umožní skrýt rozvody vzduchotechniky.

Předchozí článekPřemýšlíte jestli je lepší dům postavit nebo rekonstruovat? Poradíme vám při rozhodování
Další článekJaké systémy jsou vhodné pro vytápění pasivního domu?