Původní myšlenkou pasivních domů bylo, že by měly mít tak nízké tepelné ztráty, aby se obešly bez běžného vytápění. Teplo se mělo získávat pouze rekuperací a pasivním ziskem solární energie. Ale ani v pasivním domě nevystačíte jen se solárními zisky as teplem vráceným pomocí rekuperace. Rekuperace totiž není vytápění, je to větrání s minimálními ztrátami tepla. Pokud ji však spojíte s dohříváním vzduchu, získáte horkovzdušné vytápění. V pasivním domě by to většinu roku mohlo stačit. Co ale v chladnějších dnech? A jak v pasivních domech řešit ohřev teplé vody?
Podle čeho vybírat?
Potřeba energie je v pasivních domech velmi nízká, takže i topení se liší od standardních způsobů. Běžné radiátory zde nenajdete. Stačí zde topná tělesa s velmi malými výkony.
Při výběru zařízení můžete zvažovat různé přístupy – podle vstupních a provozních nákladů, podle vlivu na životní prostředí či podle komfortu používání. Konkrétní řešení a přepočet však nechte na odborníky.
Kromě topení je nutno zajistit i přípravu teplé vody. Kompaktní řešení s multifunkčním zařízením je elegantní a pokryje více funkcí najednou. Mnozí však zastávají názor, že je lepší mít několik specializovaných zařízení (zvlášť pro větrání a zvláště pro topení či ohřev vody) pro případ selhání některého z nich, takže nevypadne celý systém najednou. Příkladem takové kombinace může být krb na vytápění a solární panely pro ohřev teplé vody.
Myslete na to, že topný systém musí mít možnost regulace, aby se dům nepřehřál. Kromě toho topný systém nesmí narušit vzduchotěsnost domu a způsobovat teplotní úniky. Při výběru vhodného zařízení berte v úvahu, že pro pohodu v interiéru je příjemnější teplo sálavé než šířené prouděním. Můžete si zvolit více ekologický nebo i více ekonomický přístup.
Výhodou v pasivním domě je to, že potřeba energie je velmi malá, a proto se nemusíte moc stresovat cenami paliva. Větší důraz je na pořizovacích nákladech a komfortu. A nemusíte se vzdát ani snu o příjemném posezení při hořících plamenech v zimě.