Chystáte se malovat? Vyberte si barvu, která snese vše

0
303

S jarem už tradičně přichází také chuť vynovit si alespoň trochu interiér domova. Pokud jste se letos rozhodli dát sbohem starým malovkám a rozjasnit stěny novými barvami, není na škodu vědět, které barvy jsou vhodné pro jednotlivé pokoje. Není totiž žádným tajemstvím, že barvy ovlivňují i ​​naši psychiku. Proto není jedno, jak doma vymalujeme.

Některé barvy dokáží navodit pocit pohody, a právě ty jsou mimořádně vhodné pro stěny bytu či domu. Samozřejmě, při výběru v barevné škále vycházíme nejen z typologie, kterou doporučují psychologové, ale také z osobního vkusu a preferencí.

V každém případě je třeba si uvědomit, že barva, kterou zvolíme, bude na stěnách i několik let, proto je třeba ji vybrat až po důkladném zvážení. Třeba myslet na to, že i když se vám nějaká barva líbí, ne vždy se hodí do pokoje.

Také je třeba brát v úvahu, že barva může ve vzorníku vypadat dobře, ale na velkých plochách stěn vyzní úplně jinak, což nás potom často může zaskočit. Pokud si nejste v tomto směru jisti, není na škodu poradit se s interiérovým architektem nebo alespoň odborným prodejcem ve specializovaném obchodu.

Co zohlednit při výběru barvy do interiéru

Je několik věcí, na které bychom měli myslet, když se rozhodujeme, jak a čím vymalovat. Zohledňujeme především velikost a funkčnost konkrétní místnosti, světelné podmínky a také styl, který převažuje v zařízení.

Nepodceňujeme ani přípravu na malování, protože během práce už nebude čas na odbíhání a doplňování zásob. Proto je třeba mít potřebné věci připravené. Kromě barev, žebříku, štětců a válečku je určitě třeba mít po ruce i krycí pásku a fólii, stírací mřížku a teleskopickou tyč.

Každá zóna bytu vyžaduje poněkud jiný výběr barev. Obývací prostor slouží k setkání rodiny a známých, je to společenská část, kde nás nebudou rušit ani veselé a sytější barvy, pokud se „nebijí“ s výrazným nábytkem. V obývacím pokoji mají na stěnách místo například zelená, žlutá, oranžová nebo okrová.

Zatěžované zóny potřebují zvláštní přístup

Ani v kuchyni a jídelně se nemusíme vyhýbat intenzivním a zářivým barvám, dokonce jsou zde žádoucí, protože stimulují trávení. Naopak modrá potlačuje chuť k jídlu.

Chodba bývá obvykle nejmenší místností a ne vždy má denní světlo. Proto se zde hodí zejména bílá a světlá béžová. Koupelna by zase měla evokovat hygienu a čistotu. Z toho důvodu sáhněme při malování po klasické modré nebo bílé a hnědé zemité.

Dětský pokoj je jedna z nejzatěžovanějších místností v bytě. Je to multifunkční prostor, který musí sloužit dětem různého věku, od miminka až po studenta. Dětský pokoj je ložnicí, hernou, tělocvičnou i studovnou zároveň, proto její stěny vyžadují opravdu kvalitní nátěr.

„Ve velmi zatěžovaných místnostech, jako je dětský pokoj nebo i kuchyň či chodba, doporučuji investovat do omyvatelných barev,“ říká Matúš Medvěd z Primalexu.

Modern timeless multicolored abstract background handmade with brush technique and blurred oil and acrylic colors. Art Concept Packaging Design Backgrounds Stock Photo

„Novinkou v řadě omyvatelných barev je Primalex Ceramic. Tuto barvu s vylepšenou recepturou bych odolností přirovnal ke keramickému povrchu, jak naznačuje i její název.

Zrovna na rozdíl od keramiky umožňuje barva stěně dýchat. Jakoukoli skvrnu lze z tohoto nátěru snadno odstranit pouze obyčejnou houbou a saponátem. Dokonce lze použít i drsnou stranu houbičky, aniž by se poškodil nátěr.“

Předchozí článek21 okrasných rostlin, které porostou i na stinném a sušším stanovišti
Další článekVpusťte si domů jarní vánek či květinovou louku. Po těchto esenciálních olejích se to u vás rozvoní jarem