O zahradě bez chemie, plevele a škůdců nebo Jak začít s permakulturním zahrádkářením

0
303

Pokud si pěstujete své vlastní ovoce a zeleninu a chcete to dělat výlučně organickým způsobem, nebo prostě chcete zahradničit bez použití chemických substrátů na odpuzování hmyzu, jiných škůdců a plevele, permakulturní zahradnictví vás jistě bude zajímat.

Co je permakulturní zahrada

Permakulturní zahrada je taková, která využívá aspekty přírody jako jsou slunce, vítr a voda, aby pracovaly pro vás namísto proti vám. Využívá techniky a postupy, které spojují to nejlepší ze zahrádkářství, krajinného designu a pěstování jednotlivých druhů rostlin do jednoho nenáročného, ​​samostatného a produktivního ekosystému.

Filozofie permakulturní zahrady napodobuje přírodu, takže můžete zahrádkářčit organicky, dovolit si v ní i určitou divokost a mít pozemek s nízkou údržbou, a to vše najednou. Jak si takovou zahradu založit?

Rozdíl mezi běžnou a permakulturní zahradou

Běžné zahradnictví má tendenci mít univerzální přístup k výsadbě plodin. Vezměme si například sázení do čtvercových či obdélníkových políček. I když jde o přehledný způsob výsadby, není moc přirozený.

Dokonale rovnoměrně rozdělená půda do přesných segmentů se specifickým počtem rostlin v každém segmentu se přece běžně v přírodě nikde nevyskytuje. V porovnání s takovým přístupem permakulturní zahrada připomíná spíše umělecké dílo než strohé geometrické tvary. Nemluvě o tom, že v takovém typu zahrady nic nevyjde nazmar, protože vše přeměníte v užitečný kompost.

Jak založit permakulturní zahradu?

To, jak si sestavíte svou permakulturní zahradu závisí na tvaru a velikosti vašeho pozemku, na jeho klimatu a ekosystémech, které na něm již žijí. Pro začátek pozorujte svůj pozemek a zvažte, zda má tento typ zahrady ve vašem případě smysl a kam až má permakultura sahat, ať na celý pozemek nebo jen na jeho část.

Potom si udělejte návrh výsadby, přírodního vodního systému (jezírko), přidejte infrastrukturu (chodníček v podobě kamenných nebo dřevěných ploten) a rozhodněte se, čím budete vaši zahradu mulčovat (sláma, karton…).

Předchozí článekJak pěstovat lilie? Základem je správná půda
Další článekJak se postarat na jaře o bambusy?