Stát před rozhodnutím, co udělat se starým komínem, můžeme v mnoha případech. Koupili jsme dům nebo chatu, kde je komín je, ale nefunkční, plánujeme rekonstrukci a změnu dispozic uvnitř domu nebo je komín ve špatném technickém stavu. Vyplatí se ho zbourat?
V minulosti se komíny stavěly převážně ze šamotových a pálených cihel a vnitřní průduch byl často vyzděn dost nepravidelně. V průběhu času tak docházelo k uvolňování malty ze spár, komín přestal těsnit, začal špatně táhnout či dokonce praskat. Na mnoho problémů, které nejsou zvenku vidět, se přijde při čištění komínů a je na místě řešit správnou funkčnost především z bezpečnostního hlediska. Obecně platí, že zbourat komín by mělo být až poslední řešení, protože i když ho nepoužíváme, je vhodnější odebrat kouřovod a komín například zaslepit. Nemovitost může v budoucnu změnit majitele nebo my změníme názor a budeme chtít krb nebo krbová kamna. Stavět nový komín bývá mnohem složitější než opravit ten stávající, který většinou stačí vyvložkovat a správně napojit kouřovod daného spotřebiče.
Tip redakce: Přemýšlíte nad koupí nových kamen? Vyzkoušejte krbová kamna z výměníkem.
Pokud řešíme změnu dispozic nebo přemístění krbu jinam, mohou být řešením nerezové komíny. Ty jsou moderní variantou odkouření, nevyžadují nosný základ a je možné je kotvit ke zdi, k fasádě nebo jiné pevné konstrukci. Jestliže je komín uvnitř domu v pořádku, případně stačí ho vyvložkovat, a problém je především nad úrovní střechy, můžeme využít komínový nástavec. Zděný komín je nad střechou nahrazen díky unikátnímu přechodovému dílu nerezovým systémem, což s sebou nese i moderní vzhled a zároveň zachování funkčního komína uvnitř budovy. Svou roli hraje samozřejmě také správné napojení kouřovodů a jejich vhodná délka, která by neměla přesáhnout 3 m, ale platí, že čím kratší kouřovody použijeme tím lepší.
Zbourat starý komín by měla být až poslední varianta, když není zbytí. Výhodnější, a to i finančně, je komín zachovat, případně ho zaslepit a využít jiná řešení či možnosti.