Škodí lišejníky na stromech?

0
608

Na ovocných stromečcích se vytvořily žluté a šedé fleky. Asi je to nějaký mech nebo prý lišejník. Jsou pro stromky nebezpečné? A je nutné je odstranit? Jana V., Nitranské Pravno

Vámi popsané žluté a šedé fleky na stromech jsou opravdu lišejníky. Jejich výskyt se v našich zahradách zvyšuje po obdobích bohatších na srážky, a to z jediného důvodu: lišejník ve skutečnosti představuje symbiózu dvou organismů náročných na vodu – houby a řasy. A když padá z nebe hodně vody, daří se jim v hojnosti osidlovat i stromy.

O tom, zda jsou pro dřeviny nebezpečné, se pořád vedou diskuse, ale já si myslím, že pravda bude někde uprostřed. Z vlastní zkušenosti si dovolím tvrdit, že pokud se lišejník vyskytuje na kmeni a starších větvích dřeviny, nějak zvlášť neškodí. Horší je to však v případě, kdy začnou zarůstat mladé výhony a pupeny na nich. Ty v důsledku zastínění a úbytku vody, kterou pro svůj život lišejník z okolí odebírá, začnou odumírat až zaschnou.

V tomto případě je nutné proti tomuto organismu zakročit a začít s jeho odstraňováním. Prvním krokem je mechanické odstranění oškrábáním z postižených částí, aby se poupata dřeviny dostala opět na vzduch. Takové odstranění je však jen dočasné. Stačí miniaturní kousek a lišejník začne opět růst.

Předchozí článekChcete přežít dlouhý a zdravý život? Potom si v zahradě zasaďte goji
Další článekPoznáte přírodní akvamarín? Poradíme, jak na to